Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hucul

4. 10. 2008

Hucul, nazývaný také někdy karpatský pony, je promitivná plemeno, které má pravděpodobně mezi svými předky jak tarpana, tak koně Převalského. Pochází z východních Karpat, kde získal také své jméno "hutsul" podle kraje v Zakarpatské Ukrajině. Ačkoli byl ovlivněn arabskou krví, připomíní stabvou těla lesního tarpana. Zbarvením se může někdy podobat koni Převalského. Je blízce příbuzný polským konikům a bosenským poníkům.

Použití- Hucul je pracovní kůň, který se používal jak soumar, k přibližování dřeva i polním pracím. Je zvyklý pohybovat se v horském terénu, a proto je neocenitelný pro práci a dopravu v horách. Použvá se i jako jezdecký kůň, je vhodný zvláště v lehkém zápahu tak pro děti. Chová se ve státem podporovaných přebčínech se šlechtilelskými chovy, kde odchovávají všestranné a nenáročné koně.

Vzhled- Hucul je robustní kůň, podobně jako příbuzný polský konik. Má dlouuhou a širokou hlavu tarpanoidního vzhledu, kompaktní tělo s hlubokým a širokým hrudníkem, poněkud slabší zádí a zadníma nohama se šavlovitým postojem, který je typický pro horská plemena. Ocas je nízko nasazený Zbarvení je obvykle plavé, buď ze žlutým, nebo šedým odstínem, ale běžní jsou i hnědáci, ryzáci a vzácní nejsou ani strakáči.

Charakteristika- Hucul je silný a mimořádně odolný kůň. Má mírnou povahu a je snadno ovladatelný, proto se také často používá pro hippoterapii. Má neobyčejně jistý krok.

Výška v kohoutku- 1, 32 - 1, 37 m

 

hucul

hucul

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář