Daleský pony
Daleský pony ze severního Yorkshire v Anglii sídlí společně s předky fríského chladnokrevníka a skotského gallowaye, se svým blízkým příbuzným fellským poníkem. Původní daleský pony se proslavil jako rychlý klusák v postroji i pod sedlem. V 19. století se snažili zlepšit délku kroku křížením velšského koba a poněkud nešťastným přikřížením clysdesdala, který měl dodat daleskému ponymu velikost a sílu. V roce 1916 vznikla Dales pony Improvement Society, ale v roce 1955 registrovala pouhé čtyři poníky. Chov byl rekonstruován za přispění Dales Pony Society, která byla založena v roce 1963.
Použití: Daleský pony přepravoval těžké náklady z yorkshirských dolů i vlnu a vlněné výrobky místního průmyslu. Farmáři ho používali pod sedlem a s rozvojem silnic i v zápřeži. Často s ním jezdili až do Londýna a zpět. V současné době nosí daleské farmáře při obhlídce stád ovcí a stále větší oblibu si získává i jako kůň pro turistiku, jezdecký a vozajatský sport.
Vzhled: Daleský pony má hezky utvářenou nesenou hlavu na rovném krku, jasné oči, živý výraz, dovnitř zahrocené uši. Na krku je výrazný hřeben, plec je silná´. Hrudník je hluboký, trup sudovitý hřbet krátký a silný s mohutnou zádí. Daleský pony má mohutnou kostru, velmi silné nohy s hedvábnými rousy na spěnkách a tvrdými, výtečně tvarovanými kopyty. Celkově je robustněji stavěn než fellský pony. Zbarvení bývá tmavé, obvykle vrané, s malými bílými odznaky, nebo bez nich.
Charakteristika: Nehledě na pozdější křížení je daleský pony opravdu dobrým plemenem. Je velice vitální, má dobrou tělesnou stavbu, vyniká odvahou a vytrvalostí, silou a výbornou povahou. Jeho chov není náročný. Má výborné chody zejména klus a vyniká mohutnou akcí.
Výška v kohoutku: 1, 47 m.
pony
(daleský pony, 17. 10. 2012 17:29)