Clenelandský hnědák
Clevelandský hnědák je z anglických tažných koní nejstarším plemenem. Jako samostantné plemeno ho známe ze záznamů starých více jak 200 let, Jeho původ však sahá ještě dále, až do 16. století, kde byli v malém anglickém hrabství Clevelandu, mezi severním Yorkshirem a Durhamem, chováni hnědí soumaři jako "Chapman Horse" nebo "Yorrkshire Pack" - "kupečtí koně" či "yorkshirští soumaři", které často používali podomní obchodníci. Horníci je zase používali k tahání těžkých nákladů železné rudy z dolů na pobřeží nebo řece, protože byli silní a vytrvalí. V průběhu 19. století byli clevelandští hnědáci po celém světe používáni ke zlepšení vlastnosti původních místních plemen. Nicméně v roce 1962 se toto plemeno ocitlo v kitické situaci, protože v celé Británii zbyli jen čtyři plemenní hřebci. Chov clevelandských hnědáků byl oživen až po přímém zásahu královské rodiny jmenovitě královny Alžběty II. V současné době se těší velké oblibě kříženci clevelandských hnědáků a anglických plnokrevníků.
Použití: Před motorizací zemědělské výroby byl clevelandský hnědák všestranným pomocníkem farmářů, dostatečně silným na to, aby si poradil s obděláváním těžké, jílovité půdy. Byl také populárním kočárovým koněm až do doby, kdy se na silnicích začaly objevovat živočné povrchy, které kočárům umožnily vyvinout vyšší rychlost a tím pádem vyžadovaly i rychlejší koně (nejčastěji to byli dnes už vyhynulí yorkshirští kočároví koně, kteří vznikly křížením clevelandského hnědáka a anglického plnokrevníka). V součastnosti se toto plemeno používá hlavně při vozajatských soutěžích, ale ještě populárnější jsou jeho kříženci s lehčími koňmi, např. s anglickým plnokrevníkem, kteří se výborně uplatňují ve skokových soutěžích a v military¨.
Vzhled: Cleveland musí být vždy hnědák bez bílých odznaků a příměsi jiných barev. Pouze hříva, ohon a konce končetin musejí být černé. Má silnou, těžkou kostru, obvod holenní kosti má být 21,6-24,1 cm a na spěnkách by neměl mít žádné rousy. Hlavu má poměrně velkou, s rovným nebo mírně klenutým ("jestřábím") profilem a dlouhýma ušim. Delší, často klenutý mohutný krk je nasazen na žirokém a hlubokém těle. Záď je silná, často značně dlouhá, s mohutně vyvinutým svalstvem, které jej i v terénu schopné unést těžkou váhu. Nohy jsou poměrně krátké , kopyta široká, ale ne nízká.
Charakteristika: Clevelandský hnědák v sobě spojuje sílu a pohyblivost, což z něj činí univerzálně použivatelného těžšího koně. Je spolehlivý, silný, i když ne příliš rychlý. Má přímý , přiměřeně prostorný chod. Je dobrý skokan schopný nést i z těžkého jezdce s hlubokou oranicí nebo s ním překonat těžký příkop. Je citlivý, poslušný, ale tvrdý. Při zkřížení s anglickým plnokrevníkem dává vynikající tažné i jezdecké koně, kteří jsou rychlejší a vytrvalejší než cleveland. Dospívá mezi pátým a šestým rokem života.
Výška v kohoutku: 1, 63 - 1, 68 m.