Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hřebelcování

4. 10. 2008

Obrazek

Koně ustájeni v boxech potřebují každodenní čistění. Není to důležité jen pro jejich čistotu, ale i pro jejich zdraví. Při denním čištění můžete prohlédnout kůži, nohy a kopyta koně a zjistit, nemá-li kůň nějaké zranění. K čištění se používá několik druhů kartáčů.

Kartáč na tělo- Oválný kartáč s krátkými štětinami, podložka je z kůže nebo za dřeva. Na vrchu je látkové poutko na ruku, aby se kartáč lépe držel. Používá se k hřebelcování srsti k vyčesání hřívy a také ohonu.

Rýžový kartáč- Má dlouhé a tvrdé štětiny, podložka je dřevěná nebo plastová. Používá se k odstraňování zaschlého bahna na nohou, v zimě k hřebelcování koní s dlouhou srstí.

Hřbílka- Používají se tři tipy hřbílek: 1) Kovové hřbílko- Železný kartáč s držátkem. Používá se pouze k čištěn na tělo, není určen poníky. 2) Gumové hřbílko- Navrchu je úchyt na ruku. Používá se k odstraňování bahna a vyčesání vypadaných nebo uvolněných chlupů v koňské srsti. 3) Plastové hřbílko- Sttejné použití jako gumové hřbílko. Obě hřbílka jsou vhodná na jaře, kdy kůň líná a je třeba vyčesat chumáče uvolněné zimní srsti.

Vodní kartáč- Má stejný tvar jako rýžový kartáč, má ale kratší a jemnější štětiny. Použíívá se navlhčený k vyčesání hřívy a ohonu.

Stájová utěrka- Plátěná látka, která se používá úplně nakonec k vyleštění srsti.

Hřeben na hřívu- Kovový hřeben, kterým rozčesáváme hřívu před dakší úpravou.

Houby- Používáme vždycky dvě. Jednu na koutky očí a na nozdry, druhou pro okolí řitního otvoru a genitálií. Používejte houby jiných barev, aby jste si je nespletli.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář